Показник PM 2.5 відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 2.5 мікрометра. Показник PM 10 відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 10 мікрометрів.
Нормальним рівнем концентрації вважається ≤ 50 мкг/м3.
Тверді частинки діаметром 2.5 мікрометра, настільки малі що їх можна тільки побачити за допомогою мікроскопу. Вони без перешкод проникають глибоко в дихальні шляхи, минаючи захисні системи організму людини. Наше тіло просто не призначене для блокування PM 2.5. Вони легші ніж PM10 і поглиблюються в наш організм далі, завдаючи більшої шкоди нашому здоров’ю. Вони також залишаються в повітрі довше, а з вітром і переносяться далі ніж PM10. Переважна частина утворюється внаслідок спалювання різних видів палива.
Тверді частинки діаметром 10 мікрометрів не такі малі як PM2.5, проте в 30 разів менші, ніж ширина волосся на Вашій голові, досить маленькі, щоб потрапити повз наші захисні носові волосся в верхні дихальні шляхи наших легенів.
PM10 подразнюють людські дихальні шляхи, особливо серед астматиків та людей похилого віку. Вони подразнюють слизову оболонку очей та провокують сухість в горлі. Проте експерти в галузі охорони здоров’я менше стурбовані впливом PM10 на людину, оскільки захисні функції організму є досить ефективним щодо них. Крихітні волоски вздовж дихальних шляхів блокують частину PM 10. На щастя, ви також можете кашляти та чхати, деякі з них просто вилетять з Вашого організму зі слизом. Крім того, частинки PM 10 можуть залишатися в повітрі протягом декількох хвилин, можливо, до декількох годин, а частинки PM 2.5 можуть затримуватися протягом декількох днів або ж, в залежності від погоди, до тижнів. Як наслідок, навіть якщо рівні PM 2.5 та PM 10 постійно спостерігаються, експерти вважають, що PM 2.5 є більш шкідливим.
Існує зростаюча обізнаність про небезпеку твердих частинок PM 2.5 та PM 10 для організму людини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає, що вони впливають на більшу кількість людей у всьому світі, ніж будь-який інший забруднювач. У своєму звіті у 2005 році організація дійшла висновку «Все населення зазнає негативного впливу, але піддатливість організму до забруднення може відрізнятися за віком та станом здоров’я. Як свідчить практика, можливі ризики негативних наслідків зростають, якщо в організмі існує схильність до них, водночас, немає достатньої кількості свідчень того, що існує певний поріг, переступивши який ми позбудемося негативного впливу на наше здоров’я» А це значить, що навіть короткострокове виявлення несе ризик наслідків для здоров’я
В EcoCity дають кілька порад на випадок, якщо показники забруднення повітря суттєво перевищені:
Якщо ви маєте захворювання дихальної системи, при ознаках ускладнень проконсультуйтесь з лікарем.
До перевищення показників мікропилу найбільш чутливими є діти, люди похилого віку, люди із легеневими та серцево-судинними захворюваннями.